Przerwa techniczna - Technical break - Technische Pause

PL Uprzejmie informujemy, że w związku trwającymi pracami modernizacyjnymi w dniu 30 czerwca -1 lipca strona internetowa borniak nie będą dostępne. Za wszelkie niedogodności serdecznie przepraszamy.

EN We would like to kindly inform you that due to the ongoing modernization works on June 30 - July 1, the website of the borniak will not be available. We sincerely apologize for any inconvenience caused.

DE Wir möchten Sie darüber informieren, dass aufgrund der laufenden Modernisierungsarbeiten vom 30. Juni bis 1. Juli die Website des borniak nicht verfügbar sein wird. Wir entschuldigen uns aufrichtig für etwaige Unannehmlichkeiten.

Wędzona domowa kiełbasa

Wędzona domowa kiełbasa

Wędzona domowa kiełbasa

Najlepsza kiełbasa ze sklepu nie zastąpi domowej kiełbasy z wędzarni. Znane są nam składniki z jakich została przygotowana - nie zawiera chemii, która dodawana jest do tej ze sklepu. Kiełbasy najczęściej robimy z mielonej wieprzowiny, cielęciny, wołowiny, baraniny, mięsa kurcząt, królików. Skórki kiełbas, czyli osłonki robi się z jelit wieprzowych, baranich lub syntetycznych. Kiełbasę do wędzenia wcześniej suszymy, następnie wędzimy na zimno lub gorąco w zależności od gatunku. Dla nas najlepsza jest z mięsa wieprzowego z karkówki, wisząca na drążku, podsuszona tzw. łamana.

Ingredients

  • 6 kg karkówki wieprzowej
  • 1/2 kg słoniny
  • 10-12 łyżeczek soli
  • 10-12 łyżeczek peklosoli
  • 5-7 łyżeczek pieprzu czarnego
  • 5 ząbków czosnku
  • jelita cienkie wieprzowe

Wykonanie

Mięso pokroić na mniejsze kawałki i zmielić przez oczka 10 mm. Do miski emaliowanej wkładamy zmielone mięso, dodajemy przyprawy i peklosól, dokładnie mieszamy. Odstawiamy w chłodne miejsce na 24 godziny. Do masy mięsnej dodajemy posiekany czosnek, przegotowaną zimną wodę (w ilości 1,5-3 szklanki), wyrabiamy do czasu aż masa będzie kleista. Przy pomocy nadziewarki lub specjalną nakładką na maszynkę do mięsa jelita napełniamy mięsem.

Wędzenie

Surową kiełbasę zawieszamy w komorze wędzarniczej i osuszamy w temperaturze 30°C około 60-90 minut. Podnosimy temperaturę do 75°C wędzimy od 3 do 5 godzin do uzyskania w środku kiełbasy 68-70°C lub do otrzymania brązowej barwy. Pod koniec podnosimy temperaturę do 80-90°C na około 30 minut. Czas wędzenia podany jest w przybliżeniu ponieważ zależy on od wielu czynników.

 

Czy podoba ci się ten przepis?
TAK (523)
NIE (116)

O autorze

Skomentuj