Wędzona domowa kiełbasa

Wędzona domowa kiełbasa

Wędzona domowa kiełbasa

Najlepsza kiełbasa ze sklepu nie zastąpi domowej kiełbasy z wędzarni. Znane są nam składniki z jakich została przygotowana - nie zawiera chemii, która dodawana jest do tej ze sklepu. Kiełbasy najczęściej robimy z mielonej wieprzowiny, cielęciny, wołowiny, baraniny, mięsa kurcząt, królików. Skórki kiełbas, czyli osłonki robi się z jelit wieprzowych, baranich lub syntetycznych. Kiełbasę do wędzenia wcześniej suszymy, następnie wędzimy na zimno lub gorąco w zależności od gatunku. Dla nas najlepsza jest z mięsa wieprzowego z karkówki, wisząca na drążku, podsuszona tzw "łamana".

Ingredients

  • 6 kg karkówki wieprzowej
  • 1/2 kg słoniny
  • 10-12 łyżeczek soli
  • 10-12 łyżeczek peklosoli
  • 5-7 łyżeczek pieprzu czarnego
  • 5 ząbków czosnku
  • jelita cienkie wieprzowe

Wykonanie

Mięso pokroić na mniejsze kawałki i zmielić przez oczka 10 mm. Do miski emaliowanej wkładamy zmielone mięso, dodajemy przyprawy i peklosól, dokładnie mieszamy. Odstawiamy w chłodne miejsce na 24 godziny. Do masy mięsnej dodajemy posiekany czosnek, przegotowaną zimną wodę (w ilości 1,5-3 szklanki), wyrabiamy do czasu aż masa będzie kleista. Przy pomocy nadziewarki lub specjalną nakładką na maszynkę do mięsa jelita napełniamy mięsem.

Wędzenie

Surową kiełbasę zawieszamy w komorze wędzarniczej i osuszamy w temperaturze 30°C około 60-90 minut. Podnosimy temperaturę do 75°C wędzimy od 3 do 5 godzin do uzyskania w środku kiełbasy 68-70°C lub do otrzymania brązowej barwy. Pod koniec podnosimy temperaturę do 80-90°C na około 30 minut. Czas wędzenia podany jest w przybliżeniu ponieważ zależy on od wielu czynników.

 

Czy podoba ci się ten przepis?
TAK (421)
NIE (85)

O autorze

Skomentuj