Wędzarnia drewniana czy metalowa? Co jest bardziej ekonomiczne?

Wędzarnia drewniana czy metalowa? Co jest bardziej ekonomiczne?

Wędzarnia drewniana czy metalowa? Co jest bardziej ekonomiczne?

Urządzenia z drewna olchowego i świerkowego

Wędzarnie drewniane w podstawowej wersji z reguły są najbardziej ekonomicznym wyborem. Ceny takich urządzeń są niższe od ich metalowych odpowiedników, chyba że zdecydujemy się na bardzo rozbudowany zestaw. Do ich zalet należy także możliwość swobodnej modyfikacji wnętrza wędzarni oraz oczywiście charakter wykorzystanych materiałów. Drewno olchowe lub świerkowe sprawia, że urządzenie wygląda tradycyjnie i swojsko, co dla wielu osób nie pozostaje bez znaczenia.

Niestety, to co jest uważane za największą zaletę tych wyrobów, ma również swoje wady - także pod względem ekonomicznym. O drewnianą konstrukcję trzeba dbać z o wiele większą uwagą niż o wyroby metalowe. Decydując się na taki wariant, musimy być więc świadomi faktu, że drewno - mimo niższej ceny - dużo trudniej utrzymać w czystości. Jest ono bardzo chłonne, wrażliwe na wilgoć i zmienne warunki pogodowe, a konieczność konserwacji może wiązać się z dodatkowymi wydatkami.

Wędzarnie metalowe - droższe, ale bardziej wygodne

W przeciwieństwie do urządzeń drewnianych wędzarnie metalowe mają o wiele dłuższą żywotność. Już ten fakt sprawia, że ich zakup może być bardziej ekonomicznym wyjściem od wariantów z drewna. Ze względu na użyte materiały cena będzie jednak odpowiednio wyższa. Warto jednak pamiętać, że w przypadku urządzeń metalowych płacimy także za solidną i jednolitą konstrukcję oraz elementy dodatkowe, jak termometr czy panel sterowania. Oczywiście w ich przypadku konserwacja również jest konieczna - z reguły nie zajmuje jednak aż tyle czasu, co wędzarnia drewniana.

Na jaką wędzarnie się zdecydować?

Który wariant będzie więc bardziej ekonomiczny? Wszystko zależy od czasu, jaki chcemy poświęcić na konserwację urządzenia. Jeśli nie przeszkadza nam konieczność regularnego impregnowania i kontrolowania stanu wędzarni drewnianej, wybierzmy ten wariant. Jeśli zaś dużą wagę przywiązujemy do wygody, to mimo wyższej ceny lepszym wyborem może okazać się urządzenie metalowe.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone.