Pytania i wskazówki

UWDS-70-open-500

Temperatura

Prawidłowe działanie wędzarni jest gwarantowane nawet przy temperaturach zewnętrznych poniżej 0 ° C. Na stałość temperatury wpływa kilka czynników, np. Ilość wsadu do wędzenia, wiatr i temperatura atmosferyczna.

Przy temperaturze atmosferycznej 10°C grzałka generatora może rozgrzać komorę nawet do 40°C. W ciepłe dni z temperaturą 25-30°C wędzarnia model 70 może się rozgrzać nawet do 60-70°C.

Wędzarnia

Cały proces wytwarzania dymu sprowadza się do przyciśnięcia guzika - za łatwość obsługi odpowiada generator dymu naszej produkcji. Spalanie przeprowadzane jest samoczynnie - drewno z zasobnika zostaje przetransportowane na grzałkę, gdzie stopniowo ulega zwęgleniu. Należy jedynie pamiętać o zasypaniu zasobnika zrębkami wędzarniczymi. Dodatkowo wędzarnia jest wyposażona w panel regulujący temperaturę w komorze wędzarniczej.

Ceny podane są na stronie borniak.pl

Wszystkie urządzenia zasilane są napięciem sieciowym 230V. Maksymalny pobór mocy wędzarni dla 70 to 615 W, dla 150 to 1515 W. W wersji Smoker BBQ zastosowane są silniejsze grzałki i dla modelu 70 to 1115W a dla 150 to 2015W.

Wędzarnia nie jest wodoszczelna. Pod zadaszeniem może stać cały rok. Należy zabezpieczyć ją tak, by nie miała bezpośredniego kontaktu z deszczem czy śniegiem. Najlepiej do tego celu służy nasz dopasowany pokrowiec.

Specjalizujemy się w produkcji wędzarni do użytku domowego, naszym największym modelem jest wersja o pojemności 150 litrów. Nie planujemy wdrożenia do produkcji większych urządzeń.

Nie prowadzimy sprzedaży oddzielnych szaf wędzarniczych, w tym celu prosimy kontaktować się bezpośrednio ze sprzedawcami.

Wędzarnia jest przeznaczona do użytku zewnętrznego. Nie należy podpinać jej bezpośrednio do komina lub pod odciąg dymowy. Wymuszony ciąg powietrza może spowodować zapłon zrębek. By odprowadzić wyżej lub w inne miejsce dym z wędzarni, można zastosować okap, który będzie pochłaniał dym swobodnie wydobywający się z komory.

zws-01-produkt-v2-400

Przystawka do zimnego wędzenia

Generator dymu jest częścią wędzarni i posiada grzałkę o mocy 110W, która może nagrzać komorę do 40 oC, a w upalne dni nawet bardziej . Przystawka ZW-01 pozwala na obniżenie temperatury do warunków wędzenia na zimno, dzięki czemu uzyskujemy w wędzarni temperaturę o 1-2 oC wyższą od temperatury zewnętrznej.

Przystawka jest montowana na generatorze dymu i podłączana do komory wędzarniczej za pomocą rozciągliwej rury spiro. Długość rury przewodzącej dym powinna mieścić się w przedziale 1,2-2m.

Instalacja generatora dymu z przystawką nie przysparza żadnych trudności. Użytkowanie jest równie proste.

Przystawka integrowana jest z szafą wędzarniczą za pomocą „łącznika przystawki” – rury spiro z obejmami. Jeden jej koniec umieszczamy w otworze dolnym wędzarni zamiast generatora dymu, drugi w otworze wylotowym przystawki. Generator dymu mocujemy na przystawce, identycznie jak w szafie wędzarniczej. Odległość przystawki od szafy to przedział 1,2 – 2,0 m.

Specjalnie wyprofilowane wsporniki przystawki zapewniają stabilność konstrukcji, a dzięki szufladzie możemy bezproblemowo usunąć popiół wytworzony podczas pracy generatora.

Przystawka z łącznikiem

zrebki-400

Zrębki Wędzarnicze

Jednorazowe napełnienie generatora dymu zrębkami wystarczy na 6 do 8 godzin wytwarzania dymu. Obecnie mamy 4 podstawowe i kilka owocowych/aromatycznych rodzajów zrębków wędzarniczych (więcej informacji można znaleźć na stronie https://borniak.pl/zrebki-wedzarnicze. Zaleca się używanie czystych zrębków o wielkości 3-4 mm. Większe rozmiary lub mączka drzewna nie są odpowiednie dla naszego generatora dymu i mogą spowodować uszkodzenie podajnika.

Generator dymu GD-01/GDS-01 jest zaprojektowany do spalania zrębków 3x3 - 3x4 mm.

Można mieszać zrębki różnego rodzaju. Dzięki temu możemy tworzyć oryginalne wędzonki o niepowtarzalnym kolorze i aromacie. Jałowiec można dorzucić bezpośrednio na grzałkę generatora dymu. Najlepiej na początku wędzenia, przed zwiększeniem temperatury, tak aby dym swobodnie wniknął w mięso.

116-hak-wedzarniczy-do-ryb-typ-20-400

Haki

Haki do ryb (Typ 20,21,25) stosujemy wkładając zawieszkę od wewnątrz ryby przez głowę, tak, aby wyszła przez otwór gębowy, a kolce haka były wbite po obu stronach kręgosłupa.  Ostrza pozostałych haków wbijamy z obu stron kręgosłupa (hak podwójny), przekręcamy wokół kręgosłupa (hak wkręcany), lub wbijamy obok kręgosłupa (haki "S").

W wędzarni o pojemności 150 l możemy umieścić ok. 20 kg mięsa, ok. 14 kg kiełbasy, ok. 20 kg ryb. W wędzarni o pojemności 70 l możemy umieścić do 10 kg mięsa, do 7 kg kiełbasy lub ok 10 kg ryb.

Węgorza możemy wędzić zwiniętego - na ruszcie, lub w kawałkach. 
Tak, można wędzić ryby, sery, wędliny w jednym urządzeniu. Należy jedynie rozdzielić wędzenia na poszczególne typy wsadu.
39-osuszacz-do-wedzarni-ow-01-400

Osuszanie

Wkład wędzarniczy musi być osuszony. Zapobiega to nadmiernej wilgotności w komorze podczas wędzenia, dzięki czemu składniki dymu wnikają w wędzonki i pojawia się ładny kolor na powierzchni wyrobów.

Osuszacz służy do przyspieszenia procesu odparowania wody po wyciągnięciu z zalewy. Zamiast osuszania wędzonek przez min. 24h, w chłodnym przewiewnym miejscu, za pomocą osuszacza skracamy ten proces do 3 - 4h. Osuszacz montujemy w miejsce generatora dymu. Ustawiamy temperaturę grzałki na 30°C i otwieramy kominek dla pełnego przepływu powietrza.

nastrzykiwanie-borniak-plakat-min

Peklowanie

Przygotowanie

Aby rozpocząć nastrzykiwanie mięsa, potrzebne Ci będą:

  1. Strzykawka igła o odpowiedniej końcówce
  2. Solanka lub przyprawa solankowa
  3. Mięso do nastrzykiwania
  4. Brytfanka (opcjonalnie)

Nastrzykiwanie

Przygotuj roztwór do nastrzykiwania, napełnij strzykawkę roztworem i zamontuj odpowiednią końcówkę (igłę). Mięso włóż do brytfanki na tyle dużej, aby podczas nastrzykiwania, naddatek roztworu nie rozlał się. Umieszczaj igłę w mięsie na różnych głębokościach wykonując nastrzyk. Czynność powtarzaj w ok. 5 cm odstępach. Produkt nastrzykuj w poprzek włókien. Pekla powinna zawierać się w ilości 7% do 10% w stosunku do masy mięsa.

Nastrzykiwanie mięsa

Zadaj pytanie