Nie możesz złożyć zamówienia z tego kraju: United States

Wędzona ośmiornica

Opublikowany
Kategoria Przepisy


Owoce morza są doskonałe na każdą okazję, dodatkowo to jedne z najzdrowszych rodzajów pokarmów. Wędzona ośmiornica ma delikatne mięso, świetnie komponuje się z białym winem. 


Składniki:

 

ośmiornica mrożona - cała

10 kulek ziela angielskiego

15 ziaren pieprzu czarnego

płaska łyżka soli niejodowanej

3 - 5 liści laurowych

 

Przygotowanie:

Do wielkiego gara wlewamy wodę i wrzucamy wszystkie kulki i liście. Dorzucamy kryształki soli i czekamy, aż woda się zagotuje. Ośmiornicę najlepiej nabyć już uprzednio mrożoną, oszczędzając czas niezbędny do jej zmiękczenia. Myjemy ośmiornicę pod bieżącą wodą i pozbywamy się zbędnych elementów (tj. gałek ocznych, wnętrzności jeśli takowe zastaliśmy oraz ząb kolcowy, który znajdziemy w centrum ośmiornicy).

Gdy woda się zagotuje, należy przystąpić do napędzania stracha mackowemu stworzeniu, a mianowicie włożyć go do wrzątku na chwilę 3-4 razy. Jak niesie wieść gminna, zapobiega to zejściu skóry. Po zahartowaniu, gotować na wolnym ogniu około pół godziny.

Nastawić wędzarnię na 50 stopni i podłączyć wentylator - tak suszyć przez około 40 minut od uzyskania temperatury przez urządzenie. Następnie wędzić przez 2 godziny w tej samej temperaturze z podłączonym generatorem dymu i na końcu z 15 minut w 80 stopniach, by uzyskać ładny kolor. Ośmiorniczka pociemniała i zaprezentowała śliwkową barwę.

Muszę przyznać, że jest to ciężki temat do fotografowania.

Podziel się

Musisz być zarejestrowany

Zarejestruj się

Dodaj komentarz